Current Court Calendar

Thursday October 17, 2019

9:00 am    St v. Donna Griffin                         CR14-09-0211    Final PV            Gudgel

9:30 am    St v. Israel X. Gregg                      CR19-02-0049    Final PV            Berkhofer

10:00 am  St v. Mariah S. Levan                    CR19-05-0156    Competency     Nowicki

10:30 am  St v. James A. Craft III     CR19-03-0075/CR19-06-0175  Plea         Martin

11:00 am  St v. Melissa E. Herford                  CR19-06-0179    Plea                Martin

11:30 am  In re: Samantha Lynn Mitchell        IR19-10-              Extradition

Friday October 18, 2019

8:45 am    St v. Donald Huffman                    CR19-07-0215    Bond              Harvey

9:00 am    St v. Shane A Boggs                     CR19-07-0226    Diversion       Gudgel

9:30 am    St v. Robert Willis                          CR19-08-0242    Plea                Gudgel

10:00 am  Love v. Ellis                                   CV19-10-0303    Full CSPO

11:00 am  St v. Tristan A. Mendenall             CR19-03-0080    Sentencing     Allen

Monday October 21, 2019 

11:00 am  St v. Charles M. Nuniviller             CR19-07-0212    Final PT        Brecount

11:15 am  St v. Brice A. Lawson                    CR19-06-0181    Plea              Brecount

11:30 am  St v. Hannah R. Lykins                  CR19-07-0228    Final PT       Cunningham

1:30 pm    St v. Schane E. Shafer                  CR19-08-0260    Arraignment   Davis

2:00 pm    St v. Nikki M. Blair                         CR19-05-0166    Sentencing    Meenach

2:30 pm    St v. Shane Slagle                        CR19-07-0224    Final PT          Kocher

2:30 pm    St v. Eric E. Rowe                        CR18-06-0185    Final PT           Kocher

2:30 pm    St v. Raymond Washington          CR19-09-0297    Arraignment     Kocher

3:00 pm    St v. Henry E. Sexton                   CR19-04-0125    Sentencing      King

Tuesday October 22, 2019

8:30 am    St v. Kandale Harrison                  CR19-03-0097    Jury Trial        Meyers

11:00 am  St v. Alexander Pieper                  CR19-08-0264    Sentencing     Berkhofer

Wednesday October 23, 2019

8:30 am    St v. Kandale Harrison                   CR19-03-0097    Jury Trial       Meyers

9:00 am    Ohio State Univ v. Daniels             CV19-02-0050    Tele Med St  Berkowitz/Duffy

9:30 am    First Mechant Bank v. Saliba          CV19-06-0180  Status  Madison/Probst/McClatchey/Wolfe

10:00 am  In Re:  1996 Commadore Home     IR19-09-0040    Title Application

10:30 am  In Re:  2006 International Tractor   IR 19-09-0041    Title Application

11:00 am  Michigan Mutual v. Clark                 CV18-10-0257    Status conf      Davis/D. Smith

11:30 am  Mason v. Midwest Express              CV19-08-0246    Sched Conf     Malek/Wenning/Tackett

1:30 pm    Ocwen Loan v. Little                         CV19-02-0049    Sched Conf     Infante

2:30 pm    Home Point v. Orahood                   CV19-07-0220    Default Hrg      Cox

3:00 pm    Wells Fargo v. Wilson                      CV19-04-0114    Default Hrg     Rothfuss

3:30 pm  Advantage Ind v. ADL Filtration         CV18-12-0331    SC/Je              Watson/Bensinger

Thursday October 24, 2019

9:00 am    St v. Monique Gilbert                       CR19-05-0158    F Intervention     Kocher

Friday October 25, 2019

9:00 am    St v. Leeah Rice                             CR17-11-0377    F Intervention      Allen

9:30 am    St v .Jamie Nance                          CR19-04-0119    Sentencing          Allen

10:00 am  Allen v. Sabo                                 CV19-10-0308    Full CSPO

11:00 am  St v. Lisa Brown                            CR19-06-0193    F Intervention      Nowicki

Monday October 28, 2019

9:00 am    St v. Ralph Bortree                         CR19-08-0261    Final PT             Tyack

9:30 am    St v. Heather Johns                        CR17-11-0383    Terminate CC    McFall

10:30 am  Crider v. Stokes Twp Trustees        CV19-07-0224    Tele Status       Loveland/Warren

11:00 am  Durnell's RV Sales v. Jones            CV19-05-0147    Sched/Dism      Stolly/Wells

11:00 am  Jones v. Forest River                      CV19-05-0150    Sched/Dism      Wells/Stolly/Gebolys

1:30 pm    St v. Ivan S. Engler                         CR19-07-0217    Final PT           Martin

1:30 pm    St v. David S. Harber                      CR19-07-0208    Final PT            Martin

1:30 pm    St v. Gary Doseck                           CR19-09-0280    Final PT            Martin

2:30 pm    St v. John C. Flood                          CR19-07-0210    Final PT           Jones

3:00 pm    St v. Andrew s. Hannah                  CR19-06-0180    Final PT            Harvey

3:30 pm    St v. Douglas W. Collins                 CR19-030-074    Limine               Triplett

Tuesday October 29, 2019

9:00 am    Gonterman v. Chismar                   CV19-08-0244    Motion hearing 

10:00 am  Tokio Marine v. Starks                    CV18-12-0322    Damages Hrg    Figelman

2:00 pm    St v. Alec W. Berry                          CR19-03-0084    F Intervention    Berkhofer

2:30 pm    St v. William Sneed                         CR19-07-0216    Plea                   Joslyn

Wednesday October 30, 2019

8:30 am    Fulmer v. Orahood                           CV18-09-0249  PT/Bench Trial    Fansler/MacGillivray

Thursday October 31, 2019

1:30 pm    St v. Zackariah Coleman          CR15-06-0157/CR16-10-0296  Final PV    Bhatt

Mediation with Ms. Warren:

10:30 am  Smith v. Hefner                                   CV19-06-0206    Mediation       Kinsey/Tyack

Friday November 1, 2019

9:00 am    Herne v. BWC                                    CV19-02-0044    Tele Med St    Wollam/Robenalt

10:00 am  St v. Richard Stover                           CR19-05-0162    Sentencing     Martin

10:30 am  St v. Tyler A. Queen                           CR15-12-0335    Final PV         Estes

1:00 pm    St v. Jodi J. Smith                               CR19-06-0206    Sentencing    King

1:30 pm    St v. Miriah Jo Hensley                       CR19-06-0203    Sentencing    King

Monday November 4, 2019

9:00 am    Powers v. Green                               CV19-07-0213    Full CSPO    Harvey/McFall

9:00 am    Sayler v. Green                                 CV19-07-0212    Full CSPO    Pro Se/McFall

10:30 am  St v. David Taggart                            CR19-04-0139    Sentencing    Meenach

1:30 pm    St v. Donald Huffman                        CR19-07-0215    Final PT          Harvey

1:30 pm    St v. Tonya McCarty                          CR19-07-0222    Final PT         Reed

2:30 pm    St v. Russell C. Mitchell                     CR19-06-0172    Final PT         DeSomma

2:30 pm    St v. Maria Jones                               CR19-06-0201    Final PT          DeSomma

2:30 pm    St v. Raynell Robinson                      CR19-04-0120    Final PT           DeSomma

2:30 pm    St v. Tariq Belcher                             CR19-04-0111    Final PT           DeSomma

3:30 pm    St v. Jessica Miller                             CR19-07-0225    Final PT           Berkhofer

3:30 pm    St v. Dustin Hughes                           CR19-09-0271     Final PT          Berkhofer

4:00 pm    St v. Brittnay Hartline                         CR15-10-0260    Final PV           Berkhofer

Tuesday November 5, 2019

9:00 am    St v .Shawn Ater                                CR14-09-0196    Withdraw plea    DeSomma

9:30 am    St v. Ryan Crislip   CR19-07-0223  FPT/CR19-01-0013 FPV                  DeSomma

10:00 am  St v. Tesla Furr                                   CR18-03-0061    Plea                    DeSomma

10:30 am  St v. April Tuttle       CR19-06-0189/Sent  CR17-07-0216/Final PV         Cunningham

11:00 am  St v. Jacob Gilbert            CR19-03-0090/CR19-06-0200  F Intervention  Cunningham

Wednesday November 6, 2019

9:00 am    Copas v. Roof                                        CV19-09-0273    Full CSPO     Pro Se/Triplett

10:00 am  Kinsey v. ODJFS                                    CV19-09-0271    Sched Conf    Baughman/Sullivan

10:30 am  Citibank v. Deckling                                CV19-09-0258    Sched conf     Dahmer/Pro Se

11:00 am  US Restoration v. Wayne Mutual            CV19-07-0217    Tele Med St   Tyack/Munger

Thursday November 7, 2019

Friday November 8, 2019

9:00 am    St v. Malik M. Williams                             CR19-060-183    Sentencing    Nowicki

1:30 pm    St v. Dylan J. Pendelton                          CR19-09-0295    Final PT         Brecount

Monday November 11, 2019

November 12, 2019

9:00 am    Neill v. Neill                                              CV19-01-0028    Status     Cox/Meyer/Flax

10:00 am  Stone v. State Farm                                 CV18-07-0184    Pretrial    Lah/Elliott

10:30 am  Durnell RV Sales v. Burton                       CV18-10-0256    Sched Conf Stolly/Gallick

11:00 am  Turner v. Logan Co Commissioners        CV18-09-0235    Pretrial  Robinson/Riepenhoff

11:30 am  Douthwaite v. Wade                                 CV19-0-60191   Tele Med St    Darnell/Hanke/Huffman

1:30 pm    St v. Anthony Queen                  CR19-01-0002/CR19-02-0036  FPT       Meenach

1:30 pm    St v. Robert J. Price Jr                             CR19-07-0218    Final PT         Meenach

1:30 pm    St v. Gary L. Boop II                                 CR19-07-0221    Final PT         Meenach

2:00 pm    St v. James C. Wolgamot      CR18-10-0309/CR19-05-0145  F Interven   King

2:30 pm    St v. William Neeley                                 CR19-02-0035    Withdraw plea   Allen